Rok 2023

Je za námi další rok 2023. Na jeho začátku jsme si říkali, že by to konečně mohl být zase po několika zvláštních letech opět rok tak trochu normální. A jaký tedy byl?

Ve své podstatě to byl rok konečně už více normálnější. Přestalo se skloňovat slovo covid a nemocnice nebyly přeplněné. Nebylo samozřejmě vše ideální, válečný konflikt na Ukrajině i nadále pokračoval a my jsme si možná na něj už tak trochu zvykli. Dobře to sice není, ale tak trochu nám nic jiného nezbývá. I naši obchodní partneři na Ukrajině, působící na okraji Kyjeva nám sdělili, že mají zájem pokračovat v obchodních aktivitách, že i v jejich zahradnické a školkařské firmě fungují a prodávají dřeviny, byť samozřejmě méně než v čase předválečném. A kromě toho, že prodávají(a z výtěžku byznysu podporují svou armádu na východě), tak se hlavně snaží vysazovat mladý materiál,aby, až skončí konflikt, byly dřeviny narostlé a připravené pro výsadby. Naopak příjemnou záležitostí letošního roku byla volba prezidenta. Konečně máme prezidenta, za kterého se nemusíme stydět a který nám v zahraničí nedělá ostudu.

A jaký to byl rok pro zahradníky? V retailovém sektoru zahradnických center byly obchody samozřejmě nižší, než byly ty rekordní pandemické.Bylo jasné, že obchodně nejlepší roky se vrátit nemohou. Ale i letošní rok potvrdil, že jsme národem zahrádkářů a že skoro každý Čech si rád udělá radost nějakou rostlinou do své zahrady, na terasu či balkón. I v oblasti veřejné zeleně vnímáme mírné šetření měst a obcí. Ano, sází se, a to skoro všude, ale úspory se občas projevily někde výsadbou menších velikostí nebo menším počtem stromů v realizaci veřejné zeleně. Někdy byly dokonce vysazeny sazenice tak malé, že dalo práci sazenici mezi kůly a ochranou proti okusu vůbec najít. Ano, vlastní realizace mohla být levná, ale otázkou je, zda nakonec nebude až příliš drahá. A argument, že malá dřevina se lépe ujme, zdaleka nemusí vždy obstát.

Pokud se nám zdá, že vlastně rok 2023 byl až příliš normálním rokem, není to vlastně vůbec špatné. Uvědomme si, co by za takový normální rok dali naUkrajině, na Blízkém východu, v Súdánu, Etiopii či Argentině. A tak bychom si měli velmi seriózně uvědomita vážit si toho, že máme štěstí na to, kde žijeme, pracujeme či podnikáme.

Přál bych Vám, aby 2024 byl pro Vás rokem šťastným a úspěšným. A když to bude rok tak trochu normální, tak to není vůbec špatné, ba naopak.

V této chvíli bych též rád v závěru roku poděkoval všem našim zákazníkům za důvěru, kterou jste do Arboeka vložili tím, že se k nám pravidelně vracíte. Velké poděkování patří především našim týmům z Obříství a ze Smržic, které se starají o to, aby bylo vypěstováno a vyexpedováno to, co potřebujete pro vaše zahradnické realizace či vaše zahradnická centra.

Příští rok to bude již 30 let od založení školek v Obříství, tato skutečnost je pro Vás garancí toho, že to s oborem myslíme skutečně vážně, snažíme se jej posouvat stále kupředu a že náš obor máme rádi. To,co děláme, nám dává smysl. Vysazený strom někde ve městě či krajině je něco co je investicí i pro příští generace, a to je pro nás velmi inspirující.

Na závěr bych si dovolil citovat jednu myšlenku Alberta Schweitzera, významného filozofa a myslitele, která platí pro nás všechny: Úspěch není klíčem ke štěstí, štěstí je klíčem k úspěchu. Pokud máme rádi to,co děláme, a děláme to srdcem, obvykle to vyústí v to,že budeme úspěšní.

Za ARBOEKO, s. r. o.,
Pavel Kafka
jednatel společnosti

Zpět na bulletin