25 let rosteme... V roce 1994 jsme postavili první areál a začali pěstovat. Nejprve stromy, později i další dřeviny.

Podívejte se na naše začátky.

1993 - Odvážný investor

Na začátku každého zdařilého projektu obvykle stojí odvážná osobnost, která uvede věci do pohybu. Také Arboeko by nevzniklo bez svého "otce zakladatele", kterým byl holandský úspěšný investor Ton Vogels. Ton Vogels byl ten typ investora , který je součástí týmu, součástí mnoha řešení a inspirátor dalšího vývoje. Pro mladý vznikající tým Arboeka byl zkušeným koučem. Jako nezahradník přinášel mnoho netradičních a novátorských pohedů. Tehdejší tým Arboeka byl složen témeř ze 100 % z absolventů zahradnických a zemedělských škol. S Tonem Vogelsem to byla pro mladé kolegy skvělá škola života. Zkušenosti a odvaha Tona Vogelse společně s nadšením a energií mladého týmu daly firmě tu správnou dynamiku. V roce 2007 společná spolupráce s Tonem Vogelsem vyvrcholila - český management odkupuje za pomocí banky od Tona Vogelse majoritní podíl a Arboeko se stává ryze českou firmou. 

1993 - Začátek

Začali jsme jako importní firma dovážející dřeviny z Nizozemí. První importované rostliny na pronajatých plochách ve VÚRV v.v.i. v Praze Ruzyni. Od začátku firmy jsme však měli jasnou vizi: Kvalitní rostliny jen nedovážet, ale a to hlavně  DŘEVINY PĚSTOVAT U NÁS.  A to se za několik měsícu začalo realizovat.

Jaro 1994 - Spolužáci a kolegové

Pavel Kafka a  Stanislav Flek zakládají stromy v pronajatých prostorách VÚRV v.v.i. v Praze Ruzyni. Pavel Kafka a Stanislav Flek se dobře znali ze studií na Zahradnické fakultě v Lednici. Stejně tak i další kolegové z Arboeka Petr a Jitka Susovi jsou spolužáky ze stejného ročníku se Standou Flekem. 

Pozdní jaro 1994 - Začínáme stavět areál školek v OBŘÍSTVÍ

Od tohoto okamžiku "ZAČÍNÁME RŮST" - Arboeko postupně roste z malé importní společnosti do významného pěstitele rostlin. Svůj obchodní přístup k byznysu, kdy klient a jeho přání určují směr kudy firma jde, zůstává hlavním motivem firmy dodnes.  

Léto 1994 - První hala

První montovaná hala byla koupena přímo u výrobce hal v Lucembursku. Tato technologie stavby hal byla tenkrát u nás ještě velmi málo známá. Hala přijela na několika kamionech    společně s montéry, kteří halu během několika dnů smontovali.  Pro nás to byla tenkrát překvapivá ukázka efektivity a profesionality.

Léto 1994 - Zpevněné plochy jsou základ

Výstavba zpevněných ploch. Velkorysé zpevněné plochy byly a stále jsou v Arboeku hlavní podmínkou pro efektivní logistiku a expedici rostlin.

Září 1994 - Ze zahradníků stavebníci

Stavba nového areálu pokračuje. Pavel Kafka a Petr Sus při jednom z kontrolních dnů. Pro naše mladé kolegy to nebylo jednoduché, vystudovaní zahradničtí inženýři museli najednou řešit zámkovou dlažbu, přípojky elektřiny či telefonní linky. Zejména telefonní linky byly nedostatkovým zbožím. Tenkrát neexistovaly mobily, jen pevné připojení kabelem.  A na telefoní připojení se čekalo měsíce. Dnes se to zdá neuvěřitelné.

Říjen 1994 - Stěhování do vlastního

Stěhování z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze  do Obříství.

Jaro 1995 - Otevření C & C v Obříství

První zákazníci  v C & C v Obříství. Tenkrát bylo ještě 99 % zboží dovezeno ze Západní Evropy, hlavně z Holandska a Německa. I přesto, že zboží bylo na tehdejší poměry drahé, byl o kvalitní zboží obrovský zájem.

Jaro 1995 - Slavnostní otevření školek v Obříství

K slavnostnímu otevření školek patřila samozřejmě slavnostní výsadba lípy.  

Byla to Tilia cordata ´Greenspire´ - tehdy  na českém trhu žhavá novinka. :)

Jaro 1995 - Slavnostní otevření školek - setkávání kolegů

Již slavnostní otevření školek v Obříství jsme pojali jako setkání kolegů ze zahradnického oboru s odborným programem. Není nic lepšího než setkání a diskuse kolegů, o to se ostatně snažíme dodnes. 

Jaro 1995 - Slavnostní otevření školek - setkávání kolegů

Slavnostní otevření areálu.

Jaro 1995 - Slavnostní otevření školek - setkávání kolegů

Slavnostní otevření areálu. První vysazené stromy na ploše prvních 4 ha.

Jaro 1995 - Slavnostní otevření školek - setkávání kolegů

Slavnostní otevření nového areálu v Obříství. Ukázka výsadby stromů.

Jaro 1995 - Školkujeme první stromy

Školkujeme první stromy. Sadební materiál byl tenkrát kompletně dovezen od specializovaných pěstitelů v Holandsku. Školkování tehdy bylo pod taktovkou Petra Suse.

Jaro 1995 - Školkujeme první stromy

V začátcích našeho školkařského snažení nám významně pomáhali farmáři z Obříství. Zejména pak půjčovali těžké zemědělské stroje. Byli jsme pro ně tenkrát tak trochu exoti. V kraji zeleniny, brambor a polních plodin sázet velké stromy a pěstovat je řadu let to mohlo působit možná až nepatřičně.

Léto 1995 - První plošina

První plošina pro práce v koruně. Arboeko od začátku pěstování maximálně využívá nové technologie a stroje. Víme, že tím se dosahuje vysoké kvality a efektivity. Na plošině jsou dva důležití pěstitelé v Arboeku Petr Sus a Zdeněk Málek. Zdeněk Málek tenkrát jako brigádník student Vysoké školy zemědělské v Suchdole. 

1996 - Mladý tým

Pro Arboeko v jeho začátcích bylo typické složení z velmi mladých lidí, vesměs čerstvých absolventů. Celá řada dnešních našich manažerů začínala v Arboeku jako studenti brigádníci. 

Červen 1999 - První odborný seminář

Od začátku své existence Arboeko úzce spolupracuje se správci zeleně v mnoha Českých a Moravských městech. Vzájemná výměna zkušeností je velmi cenná pro rozvoj kvalitní péče o zeleň ve městech.

Červen 1999 - První odborný seminář

První odborný seminář pro zákazníky a odborníky. Arboeko je od začátku své existence aktivní v oblasti poradenství a prezentaci nových technologií a trendů v oblasti zeleně i retailového prodeje rostlin.

Červen 1999 - První odborný seminář

1. Seminář pro zákazníky a odborníky v oboru. Ukázková výsadba stromu.

Jaro 1999 - Otevření kontejnerovny - špičková technologie = špičková kvalita

Aby byly rostliny z kontejnerů vypěstované v našich klimatických podmínkách konkurenceschopné na náročných retailových trzích v ČR i Evropě, otevíráme v roce 1999    "Pěstební centrum kontejnerovaných rostlin ", v té době nejmodernější kontejnerovnu v Evropě.  Roční produkce tohoto centra je téměř 1 milion rostlin.

Prosinec 2002. Rozrůstající se tým.

Stejně jak rostou stromy ve školkách, zvětšují se pěstební plochy a přibývá zákazníků, rozrůstá se i náš tým. Dnes má Arboeko přes sto stálých zaměstnanců a stejně tolik sezonních pracovníků.

Ceník

Na novém ceníku právě pracujeme.